Ambassadors to China

Leonard Freel Woodcock (伍德科克) State of Residency: Michigan Non-career appointee Appointment: Feb. 27, 1979 Presentation of Credentials: Mar. 7, 1979 Termination of Mission: Left post Feb 13, 1981. Leonard Freel Woodcock (February 15, 1911 – January 16, 2001) was an American labor union leader who was the president of the United Automobile Workers (UAW) from 1970 to 1977. In 1977 he retired from the union and was named head of the U.S. liaison mission in the People’s Republic of China by U.S. President Jimmy Carter. Woodcock played a pivotal role in negotiating the establishment of full diplomatic relations between the U.S. and China during the Carter administration. Woodcock was appointed U.S. Ambassador to the People’s Republic of China in 1979 and helped open the U.S. Embassy in Beijing in 1979.

Leonard Freel Woodcock (伍德科克)
Appointment: Feb. 27, 1979
Presentation of Credentials: Mar. 7, 1979
Termination of Mission: Left post Feb 13, 1981.

Arthur W. Hummel, Jr. (恒安石) State of Residency: Maryland Foreign Service officer Appointment: Jul 30, 1981 Presentation of Credentials: Sep 24, 1981 Termination of Mission: Left post Sep 24, 1985 Arthur W. Hummel, Jr. (June 1, 1920 – February 6, 2001) was born in China to American missionary parents. Hummel earned a master's degree in Chinese studies from the University of Chicago, then joined the Department of State in 1950, and in the course of his long career served as Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs and in a number of ambassadorial stints, including to Burma, Ethiopia, and Pakistan. He was appointed Career Ambassador in 1981, and the highlight of his career came with his assignment from 1981-1985 as Ambassador to the People’s Republic of China.

Arthur W. Hummel, Jr. (恒安石)
Appointment: Jul 30, 1981
Presentation of Credentials: Sep 24, 1981
Termination of Mission: Left post Sep 24, 1985

Winston Lord (洛德) State of Residency: New York Non-career appointee Appointment: Nov 6, 1985 Presentation of Credentials: Nov 19, 1985 Termination of Mission: Left post Apr 23, 1989 Winston Lord (born on August 14, 1937) currently serves as Co-Chairman of the International Rescue Committee. He was Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from 1993 to 1997 under Clinton administration. Before assuming his duties as Assistant Secretary of State, Winston Lord had been chairman of the National Endowment for Democracy, vice-chairman of the International Rescue Committee, and chairman of the Carnegie Endowment for International Peace's National Commission on America and the New World.

Winston Lord (洛德)
Appointment: Nov 6, 1985
Presentation of Credentials: Nov 19, 1985
Termination of Mission: Left post Apr 23, 1989

James Roderick Lilley (李洁明) State of Residency: Maryland Non-career appointee Appointment: Apr 20, 1989 Presentation of Credentials: May 8, 1989 Termination of Mission: Left post May 10, 1991 James R. Lilley was born in Qingdao, China on January 15, 1928. He was the Director of the American Institute in Taiwan from 1981 to 1984. He was appointed Deputy Assistant Secretary of State for East Asian Affairs in 1985. He was also the U.S. ambassador to the Republic of Korea from 1986 to 1989 and to the People's Republic of China from 1989 to 1991. He is the only American to have served as head of US missions in China and Taiwan. In 2004 he published a memoir titled “China Hands: Nine Decades of Adventure, Espionage and Diplomacy in Asia.” Prior to his career with the State Department, Lilley served in the CIA in Laos, Tokyo, Hong Kong, and Taiwan.

James Roderick Lilley (李洁明)
Appointment: Apr 20, 1989
Presentation of Credentials: May 8, 1989
Termination of Mission: Left post May 10, 1991

J. Stapleton Roy (芮效俭) State of Residency: Pennsylvania Foreign Service officer Appointment: Jul 2, 1991 Presentation of Credentials: Aug 20, 1991 Termination of Mission: Left post Jun 17, 1995 J. Stapleton Roy was born in Nanjing, China of American missionary parents in 1935. He retired from the Foreign Service in January 2001 after serving the U.S. Department of State for 45 years. He has spent much of his career in East Asia, where his assignments included Bangkok, Hong Kong, Taipei, Beijing, Singapore, and Jakarta. He is a three time ambassador, acting as the top U.S. envoy in Singapore (1984-1986), the People's Republic of China (1991-1995), and Indonesia (1996-1999). In 1996 he was promoted to the rank of career ambassador, the highest rank in the Foreign Service.

J. Stapleton Roy (芮效俭)
Appointment: Jul 2, 1991
Presentation of Credentials: Aug 20, 1991
Termination of Mission: Left post Jun 17, 1995

James Ralph Sasser (尚慕杰) State of Residency: Tennessee Non-career appointee Appointment: Dec 19, 1995 Presentation of Credentials: Feb 14, 1996 Termination of Mission: Left post Jul 1, 1999 James Ralph Sasser (born in 1936) was an attorney with the Nashville law firm of Goodpasture, Carpenter, Woods, and Sasser from 1961-1977. He served eighteen consecutive years from 1977-1995 as the junior and later the senior Senator in the U.S. Senate. After leaving the Senate, Sasser became a Fellow in the Kennedy School of Government, Harvard University in 1995. He was appointed ambassador to the People’s Republic of China by President Clinton in September 1995 and served until 1999.

James Ralph Sasser (尚慕杰)
Appointment: Dec 19, 1995
Presentation of Credentials: Feb 14, 1996
Termination of Mission: Left post Jul 1, 1999

Joseph W. Prueher (普理赫) State of Residency: Tennessee Non-career appointee Appointment: Nov 16, 1999 Presentation of Credentials: Dec 15, 1999 Termination of Mission: Left post May 1, 2001 Joseph W. Prueher (born in 1942) served as the U.S. Ambassador to the People's Republic of China from November 1999 to May 2001. Prior to assuming duties in China he served as a Consulting Professor and Senior Advisor to the Stanford-Harvard Preventive Defense Program and a Senior Fellow at the Center for Naval Analysis. Admiral Prueher completed 35 years of service in the United States Navy in May 1999, and was Commander-in-Chief of the U.S. Pacific Command from 1996 until his retirement from the Navy.

Joseph W. Prueher (普理赫)
Appointment: Nov 16, 1999
Presentation of Credentials: Dec 15, 1999
Termination of Mission: Left post May 1, 2001

Clark T. Randt, Jr. (雷德) State of Residency: Connecticut Non-career appointee Appointment: Jul 12, 2001 Presentation of Credentials: Jul 28, 2001 Termination of Mission: January, 2009 Clark T. Randt, Jr., is the longest serving United States Ambassador to the People's Republic of China. He was a resident of Beijing from 1982 through 1984 where he served as First Secretary and Commercial Attaché at the U.S. Embassy. He then lived in Hong Kong for 18 years, most recently as a partner with the international law firm of Shearman & Sterling where he headed the firm's substantial China practice. He is a member of the New York and Hong Kong bars and is a recognized expert on Chinese law.

Clark T. Randt, Jr. (雷德)
Appointment: Jul 12, 2001
Presentation of Credentials: Jul 28, 2001
Termination of Mission: January, 2009

Ambassador China Term of Appointment: 08/11/2009 to present Jon Huntsman was tapped by President Barack Obama to serve as United States Ambassador to China in May 2009 and his nomination was unanimously confirmed by the United States Senate. Huntsman was sworn in as Ambassador immediately following his resignation as the Governor of Utah on Tuesday, August 11, 2009 at 11:30 a.m.

 

 

 

 

Jon M. Huntsman, Jr. (洪博培)
Term of Appointment: 2009 to 2011

Gary F. Locke (骆家辉) Ambassador China Term of Appointment: 08/13/2011 to February 2014

Gary F. Locke (骆家辉)
Term of Appointment: 08/13/2011 to February 2014

Max Sieben Baucus (马克斯•西本•博卡斯) U.S. Ambassador to the People’s Republic of China

Max Sieben Baucus (马克斯•西本•博卡斯)
Term of Appointment: 02/21/2014 to 01/20/2017